Categories
SEO optimizacija, Savjeti

“Koliko često treba ažurirati web stranicu?” jedno je od najčešćih pitanja koje nam postavljaju novi klijenti. Ovo se pitanje prvenstveno odnosi na organsko pretraživanje, odnosno SEO.

Ako tražite čarobni broj, moramo vas razočarati – on ne postoji. Međutim, imamo nekoliko smjernica koje vam mogu pomoći odrediti optimalnu učestalost ažuriranja web stranice za vaš specifični slučaj.

Razlozi zašto ažurirati web stranicu

Razlozi za ažuriranje web stranice:

  • Vaša web stranica nije responzivna ili optimizirana za mobilne uređaje.
  • Dizajn web stranice je zastario.
  • Potrebno je poboljšati brzinu učitavanja vaše web stranice.
  • Trebate ispraviti svoje Core Web Vitals pokazatelje.
  • Imate SEO strategiju koja uključuje ažuriranje postojećeg sadržaja, dodavanje novog sadržaja na postojeće stranice ili dodavanje novih stranica kako biste postigli bolji rang i vidljivost za više ključnih riječi.
  • Vaša SEO strategija uključuje objavljivanje novog sadržaja na blogu kako biste privukli više posjetitelja na svoju web stranicu za željene ključne riječi.
  • Imate pratitelje na društvenim mrežama koji očekuju više dnevnih objava u obliku blog postova ili članaka s vijestima.
  • Dodajete nove proizvode ili usluge u svoju ponudu.

Ažuriranje web stranice za mobilne uređaje i responzivni dizajn

Ažuriranje web stranice za mobilne uređaje i responzivni dizajn

Možete ažurirati dizajn svoje web stranice za mobilne uređaje i responzivni prikaz koliko god želite, pod uvjetom da ne mijenjate sadržaj, URL-ove i interne poveznice. Što je vaša web stranica jednostavnija za korištenje, to su veće šanse za bolji rang u rezultatima pretraživanja.

Ažuriranje web stranice radi poboljšanja brzine učitavanja

Ažuriranje web stranice radi poboljšanja brzine učitavanja

Možete, i trebali biste, kontinuirano pratiti i poboljšavati brzinu učitavanja svoje web stranice. Elemente na svojoj stranici koji utječu na brzinu možete ažurirati i više puta dnevno. Zamjena slika formatima slika sljedeće generacije (npr. WebP) odličan je način za poboljšanje brzine vaše web stranice bez ulaženja u tehničke detalje Core Web Vitals.

Koliko često treba ispravljati Core Web Vitals?

Osiguravanje da vaši Core Web Vitals pokazatelji premašuju Googleove zahtjeve ključno je za bolje korisničko iskustvo. Možete ažurirati bilo koju od metrika Core Web Vitals koliko god često želite. Predlažemo testiranje novih stranica čim ih objavite kako biste odmah riješili eventualne probleme s Core Web Vitals. CWV su podskup faktora koji su dio Googleove ocjene “iskustva stranice” (Page Experience).

Za testiranje Core Web Vitals možete koristiti Google-ov alat PageSpeed Insights.

Učestalost ažuriranja web stranice prema vrsti web stranice:

  • Blogovi / web stranice s vijestima
  • Web trgovine (e-trgovine)
  • Web stranice s uslužnim djelatnostima

Nema smisla za ažuriranje web stranice ako nemate razloga za to. Izrada solidne i dosljedne SEO strategije ključna je za vaš online uspjeh, bez obzira na vrstu poslovanja kojim se bavite.

Učestalost ažuriranja blogova i web stranica s vijestima

Blog ili web stranica s vijestima obično zarađuje od oglašavanja, partnerske prodaje (affiliate marketing) ili prodaje vlastitih proizvoda ili usluga. Imajući to na umu, razmotrit ćemo optimalan ritam ažuriranja vaše web stranice.

Koliko često biste trebali ažurirati svoj blog/web stranicu s vijestima?

Radite ažuriranje web stranice što je češće moguće, ali uz održavanje kvalitete.

Radili smo s nekoliko klijenata koji su svoju stranicu ažurirali svakodnevno, ali s vrlo “slabim” sadržajem. To znači da je svaki članak imao manje od 300 riječi. Neki od tih klijenata imaju od 200.000 do više od milijun pratitelja na svojim društvenim mrežama, ali još uvijek nisu vidjeli značajan promet generiran objavljivanjem “slabog” sadržaja.

U ovom slučaju, ažuriranje web stranice uz češće objavljivanje vjerojatno neće donijeti mnogo rezultata s SEO stajališta. Međutim, s pravom veličinom publike na društvenim mrežama, može donijeti znatan promet (iako ne bismo na to računali).

Osim ako nemate puno novca i tim pisaca, preporučujemo objavljivanje jednom ili dvaput dnevno. Važno je da vaš sadržaj bude detaljniji (1000+ riječi) i da provedete osnovno istraživanje ključnih riječi prije pisanja kako biste utvrdili je li vaša tema održiva opcija za povećanje prometa na vašoj web stranici.

Rezultati naših klijenata:

Kada smo vodili publikaciju koja je primala više od 4 milijuna posjetitelja mjesečno, imali smo tim pisaca koji su objavljivali 6 do 10 članaka DNEVNO. U to vrijeme, mislili smo da je toliko ažuriranje web stranice neophodno za održavanje te ogromne količine mjesečnog prometa; međutim, nakon otprilike godinu dana s 6 – 10 objava dnevno, mogli smo usmjeriti naše napore na 3 – 4 kvalitetnija članka koji su nam donijeli gotovo iste rezultate (i uštedjeli tvrtki puno novca!).

Učestalost ažuriranja web trgovina (e-trgovina)

Svrha online trgovine je prodaja proizvoda, bilo fizičkih ili virtualnih. Postoji nekoliko načina na koje možete privući promet u svoju web trgovinu: SEO, društvene mreže, plaćeno oglašavanje, preporuke i e-mail marketing.

Koliko često treba raditi ažuriranje web trgovine?

Ako koristite samo plaćene medije za privlačenje prometa na svoje proizvode, ne morate često raditi ažuriranje web stranice; međutim, toplo preporučujemo izradu SEO strategije kako biste privukli korisnike na svoju stranicu besplatno.

Koliko često treba ažurirati postojeće proizvode?

Kada su u pitanju postojeći proizvodi, preporučujemo ažuriranje opisa proizvoda jednom mjesečno ako ne primate dovoljan udio prometa na te proizvode. Ako ste već na prvom mjestu za svoj najvažniji pojam za pretraživanje, NE dirajte ništa na toj stranici proizvoda. Međutim, trebali biste pratiti svoje pozicije svaki mjesec, bez obzira na to ažurirate li taj sadržaj ili ne.

Koliko često treba dodavati nove proizvode u svoju web trgovinu?

Nove proizvode možete dodavati na svoju stranicu onoliko često koliko želite, sve dok ne dodajete proizvode i uklanjate ih ubrzo nakon toga. Morate dati SEO-u vremena da proradi.

Jedino upozorenje ovdje je da će se vaša strategija backlinkova (povratnih veza) možda morati promijeniti ako imate više proizvoda nego što ste prvotno predvidjeli. Ponovno, ako prvenstveno privlačite promet u svoju trgovinu putem plaćenih oglasa, ne brinite o tome koliko često trebate raditi ažuriranje web stranice.

Trebate li dodavati blog objave u svoju web trgovinu?

Da! Preporučljivo je objavljivati novi sadržaj (blogove) barem jednom tjedno.

Preporučujemo to jer postoji mnogo korisnika koji traže pomoć s proizvodima u vašem području. Možda ćete uz ažuriranje web stranice moći privući kupce da kupuju od vas umjesto od konkurencije pružajući im koristan sadržaj bloga koji se odnosi na vaš proizvod.

Ažuriranje web stranice Učestalost ažuriranja web trgovina (e-trgovina)

Primjeri tema za blogove web trgovina:

  • Trgovina koja prodaje Lightroom Presete:
    • “Kako instalirati Lightroom Presete”
    • “Kako izvesti Lightroom Presete za društvene mreže”
    • “Možete li koristiti Lightroom Presete u Photoshopu?”
  • Trgovina koja prodaje biltong (sušeno meso):
    • “Biltong protiv Beef Jerkyja”
    • “Što je Biltong?”
    • “5 zdravstvenih prednosti Biltonga”
  • Trgovina koja prodaje premium mušku odjeću:
    • “5 savjeta za odjeću za ljetno vjenčanje”
    • “Kako uskladiti cipele s remenom i odijelom”
    • “Deset najboljih besplatnih mjesta za fotografiranje vjenčanja u Torontu”
  • Trgovina koja prodaje ljuti umak:
    • “Kako upariti ljuti umak s vinom”
    • “Najbolji ljuti umak za krilca”
    • “5 namirnica koje se ne miješaju s ljutim umakom”
  • Trgovina koja prodaje digitalne tečajeve snimanja i miksanja
    • “5 savjeta za miksanje za postizanje masivnih basova”
    • “10 savjeta za vokalno miksanje”
    • “Kako miksati u mono tehnici”

U ovom trenutku bi trebalo biti prilično očito da možete pisati koristan sadržaj bloga za gotovo svaku industriju. Ako i dalje imate problema s osmišljavanjem ideja i pisanjem objava za blog za svoju web trgovinu, možda je vrijeme da nas nazovete!

Koliko često raditi ažuriranje web stranice s uslužnim djelatnostima

Koliko često raditi ažuriranje web stranice s uslužnim djelatnostima

Kao i kod web trgovina, promet na svoju web stranicu s uslužnim djelatnostima možete privući putem SEO-a, društvenih mreža, plaćenog oglašavanja, preporuka i e-mail marketinga.

Koliko često treba ažurirati web stranicu s uslužnim djelatnostima?

Ako je vaša strategija akvizicije kupaca prvenstveno usmjerena na plaćene medije, ne morate brinuti za često ažuriranje web stranice. Imajući to na umu, SEO je način za privlačenje besplatnog prometa na vaše usluge i zato snažno preporučujemo korištenje SEO-a za tvrtke koje se bave uslugama.

Koliko često treba ažurirati postojeće usluge?

Ukratko, jednom mjesečno. Ako ažurirate češće, nećete znati što funkcionira, a što šteti vašim pozicijama u pretraživanju. Kako bi spriječio spammere da manipuliraju njihovim algoritmom, Google ne ažurira trenutno vaše pozicije u pretraživanju kada ažurirate svoju web stranicu. Otkrili smo da je optimalno razdoblje za ažuriranje web stranice pojedinih usluga otprilike jednom mjesečno.

Ako ste već visoko rangirani za svoj najvažniji pojam za pretraživanje, NE dirajte ništa na toj stranici usluge. Međutim, trebali biste pratiti svoje pozicije svaki mjesec, bez obzira na to ažurirate li taj sadržaj ili ne.

Koliko često treba dodavati nove usluge na svoju web stranicu?

Koliko god često želite, sve dok su te usluge nešto što nudite.

Trebate li dodavati blog objave na svoju web stranicu s uslužnim djelatnostima?

Da! Preporučljivo je objavljivati novi sadržaj (blogove) barem jednom mjesečno.

Preporučujemo dodavanje novog sadržaja bloga jednom mjesečno iz nekoliko razloga:

  • Ažuriranje web stranice govori Googleovom algoritmu da održavate i ažurirate svoju web stranicu, što može pomoći da se vaš sadržaj bolje rangira.
  • Dodavanje novih blog objava na vašu web stranicu pomoći će vam da se rangirate za više ključnih riječi.
  • Ako postavite ljestvicu previsoko u smislu broja objava mjesečno, možete se osjećati preopterećeno i objavljivati nekvalitetan sadržaj.
  • Uspostavljanje dosljednog ritma objavljivanja pozitivno će utjecati na vaše pozicije u pretraživanju.
Primjeri tema za blogove ažuriranje web stranice s uslužnim djelatnostima
Primjeri tema za blogove ažuriranje web stranice s uslužnim djelatnostima

Primjeri tema za blogove web stranica s uslužnim djelatnostima:

  • Stomatološka ordinacija:
    • “Savjeti za pranje zuba s aparatićem”
    • “Što je zubni plak?”
    • “Zašto biste trebali koristiti zubni konac jednom dnevno”
  • Građevinski poduzetnik (General contractor):
    • “Kako se brinuti za svoju novu terasu”
    • “Kako očistiti pločice bez oštećenja fuga”
    • “5 stvari na koje treba obratiti pozornost kod građevinskog poduzetnika”
  • Fizioterapeut:
    • “5 znakova da vam je potrebna fizioterapija”
    • “10 vježbi istezanja leđa koje pomažu kod bolova u leđima”
    • “4 vježbe istezanja koje treba raditi svako jutro”
  • Terapeut/Savjetnik:
    • “5 načina za suočavanje s anksioznošću kod kuće”
    • “Kako pronaći pravog savjetnika za sebe”
    • “Savjetovanje za parove za sretne parove”
  • Marketinška Agencija
    • Kako doći do svojih slika na Google Slike
    • Lokalni SEO popis
    • Ažuriranje web stranice – Koliko često treba ažurirati web stranicu?
    • 100 SEO Alata za poboljšanje pozicije na pretraživaču
    • Kako koristiti Schema Markup za SEO

Uz sve ove primjere, možete pisati koristan sadržaj bloga bez obzira na vrstu usluga koje pružate. Ako ste pokušali uz ažuriranje web stranice pisati originalni sadržaj bloga, ali i dalje vam ne ide ili nemate vremena, možda je vrijeme da nas nazovete! Istražite naše usluge izrada web stranica i SEO Optimizacija.